Istorie Aprilie 5, 2014

Biserica din satul Mlenăuţi, comuna Hudeşti, judeţul Botoşani, este zidită in anul 1819 de către Costache Manole, ea fiind declarată monument istoric in patrimoniul naţional.

Construcţia bisericii, a cărei suprafaţa este de 150 mp, este din piatră, soclul şi pereţii din cărămidă, având o grosime de 1,60 m. Acoperişul este din tablă zincată. Biserica are un turn din zid de-asupra pronausului, ce ţine loc de clopotniţă.

Această biserică este construită în forma de cruce, într-un stil moldovenesc. Catapeteasma este din lemn de tei, fara ornamente sculpturale. Pictura de pe catapeteasmă este realizată in ulei, stilul fiind bizantin.

Enoriaşii acestui sat amintesc faptul că aceasta Sf. Biserică a fost reparată în 1910 şi în 1982.

Parohia noastra este formată din 155 de familii.