Aşezământul social „Sfântul Stelian Paflagonul” din Ripiceni a fost sfinţit

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 5, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a sfinţit Aşezământul social-filantropic şi cultural „Sfântul Stelian Paflagonul”. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi părintele Constantin Macuc, protopop de Săveni. Răspunsurile la strană au fost oferite de corala Protopopiatului Săveni. Peste 50 de credincioşi de toate vârstele au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Pentru osteneala depusă, preotul paroh Mihai Tănase a primit distincţia de iconom stavrofor, iar domnului Titel Simionescu i s-a oferit Distincţia „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei”. După luările de cuvânt din partea părintelui protopop Constantin Macuc şi părintelui paroh Mihai Tănase, PS Calinic Botoşăneanul a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre pericopa Bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr citită în Duminica a XXII-a după Rusalii. Prin grija preotului paroh şi a comitetului parohial, s-au oferit 300 de pachete cu alimente în semn de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru acest moment de sărbătoare. Aşezământul social-filantropic şi cultural „Sfântul Stelian Paflagonul” din Ripiceni s-a ridicat în ultimii trei ani de zile. Acesta cuprinde sală de mese, bucătărie, sală media şi bibliotecă. La construcţia acestuia au contribuit trei fermieri din satul Ripiceni, dar şi prieteni ai preotului paroh Mihai Tănase.