Biserica „Sfântul Nectarie” din Iaşi îşi cinsteşte ocrotitorul

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 6, 2019   Autor: Constantin Ciofu

În seara zilei de vineri, 8 noiembrie, de la ora 17:00, se va oficia slujba Vecerniei unită cu Litia, iar sâmbătă, 9 noiembrie, de la ora 7:30, programul liturgic va începe cu Utrenia, fiind urmată de slujba Acatistului. Sfânta Liturghie va fi săvârşită de PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. La final, se va organiza tradiţionala procesiune cu racla în care se află un fragment din moaştele Sfântului Ierarh Nectarie, vindecătorul de cancer. Atât la finalul Vecerniei, cât şi după procesiunea din jurul sfântului locaş, pelerinii vor primi pachete cu alimente din partea Parohiei „Sfântul Ierarh Nectarie”.

Amintim că pe 15 octombrie 2006, Biserica „Sfântul Ierarh Nectarie” a primit o părticică din moaștele Sfântului Nectarie din Eghina. Racla a fost adusă la Iaşi de Înaltpreasfinţitul Părinte Efrem, Mitropolit de Ydra, Spetses şi Eghina (Grecia) şi de maica Teodosia, stareța Mănăstirii “Sfânta Treime” din Insula Eghina.